Smo skupina študentov iz različnih študijskih smeri; kmetijstva, strojništva, računalništva, mehatronike in fizike, ki s pomočjo mentorjev doc. dr. Jurija Rakun in izr. prof. dr. Mirana Lakote iz Katedre za biosistemsko inženirstvo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede, že več let razvijamo avtonomni poljski robot z imenom FARMBEAST. Slednji je s pomočjo vkomponiranih naprednih senzorskih sistemov in interpretacije velike količine podatkov v praktično funkcionalne, sposoben razumevanja okolice, izdelave zemljevidov polj ter avtonomne medvrstne navigacije po polju koruze ali drugih podobnih obdelovalnih površin.
IZZIVI
Kmetijstvo je ena od dejavnosti, ki v zadnjem času doživlja velike spremembe s stališča pridelave hrane. Eden izmed razlogov je vse večja ozaveščenost kupcev, ki posegajo po zdravju in naravi prijaznejših izdelkih. Da bi kmetje zadovoljili potrebe in želje kupcev, jim pridelavo močno olajšajo številne pripomočki in aplikacije, ki s pomočjo avtomatike ali metod umetne inteligence pripomorejo k bolj učinkovitemu delovanju kmetijskih strojev in posledično k višji kakovosti pridelka. Tehnološko najbolj dovršeni so avtonomni kmetijski roboti, ki delajo samodejno in zagotavljajo enako kakovostno obdelavo v celotnem delovnem obdobju.
Oprema oz. mehanizmi, ki se uporabljajo za škropljenje različnih poljščin, pršenje vinogradov, sadovnjakov in hmeljišč vsebujejo 3 velike pomanjkljivosti oz. izzive. Prva je (ne)pravilen površinski nanos fitofarmacevtskih sredstev (FFS), ki mora biti nanešen na vsaj 70 % listne površine. Druga je nepravilna količina nanosa FFS, ki se ne sme prekrivati iste, delne površine lista, sredstvo iz rastlin pa nikoli ne sme odtekati. Tretja izmed pomanjkljivosti škropilnih mehanizmov je predhodno pripravljena količina FFS, kar lahko pomeni, da po končanem nanosu del FFS ostaja v škropilnici in se kasneje zavrže.
PRIČAKOVANI CILJI IN REZULTATI
Pomembno je, kakšno hrano jemo, kje in kako je hrana pridelana. Vpliv na okolje mora biti dolgoročno minimalen ali celo ničeln. Različne strojne zmožnosti robota in sistemske integracije odpirajo številne možnosti za inteligentno avtomatizacijo in reševanje problematik v kmetijskih dejavnostih.
Naš cilj je reševati izzive kot je npr. opuščanje nekontroliranega nanosa dolgoročno potencialno škodljivih fitofarmacevtskih sredstev za zatiranje plevelov s selektivnim pristopom, tj. samo na mesta in samo v količinah, kjer je to res potrebno, s čimer se bi lahko zmanjšali negativni učinki na okolico. S podporo dodatnega ekološko prijaznejšega sistema, ki je še v fazi razvoja, pa lahko plevele sedaj v zgodnji fazi tudi termično uničujemo s pomočjo laserja ali pa mehansko odstranimo s pomočjo rezalnika.
Eden izmed največjih, dolgo sežnjih ciljev tudi ta, da izobrazimo primeren kader, ki bo takšne mehanizme v prihodnosti razvijal in bomo lahko postali pomemben partner tudi na tem področju, s pozitivnimi in potencialno dolgoročnimi ekonomskimi in ekološkimi učinki.
SODELOVANJA
Projekti: ŠI:UM, Po kreativni poti do znanja (PKP), Študentski inovativni projekti za družbeno korist (ŠIPK), Interreg CE, EIP AGRI, EIP AGRI Italija, ERASMUS
Mednarodna tekmovanja: Field Robot Event
Večji dogodki: Noč raziskovalcev, TEDex
Sejmi: AGRA, MOS, Informativa, POK
DOSEŽKI
Field Robot Event 2024 – Erwitte/Lippstadt, Nemčija – Prvo mesto v disciplini Sensing in prvo mesto v disciplini Freestyle
Field Robot Event 2019 – Heilbronn University – Prvo mesto v disciplini Freestyle
Field Robot Event 2014 – University of Hohenheim – Tretje mesto v disciplini Basic navigation
Field Robot Event 2011 – Aarhus University – Tretje mesto v skupnem seštevku
Field Robot Event 2012 – Fontys University of Applied Sciences – Prvo mesto v disciplini Freestyle
Vodilni partner: Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede (Katedra za biosistemsko inženirstvo)
Vodja ekipe: Jurij Rakun jurij.rakun@um.si